Czystek – właściwości i efekty

Czystek, jest to niewielka roślina o charakterystycznych zielonych liściach. W ostatnich latach bardzo popularne stało się picie herbaty przygotowywanej na bazie tego zioła. Czystkowi przypisuje się wiele właściwości leczniczych i ochronnych. Sprawdź w jaki sposób możesz pomóc swojemu organizmowi regularnie pijąc napar z czystka.

Lecznicze właściwości czystka

Swoje prozdrowotne właściwości roślina ta zawdzięcza przede wszystkim dużemu stężeniu polifenoli, które są antyoksydantami. Substancje te w bardzo znaczący sposób przyczyniają się do zwalczania wolnych rodników w organizmie człowieka, które z kolei obwiniane są za rozwój wielu niebezpiecznych chorób, na których czele stoją nowotwory.

Napar z czystka wzmacnia również układ odpornościowy. Szklana herbaty z tego zioła wypijana każdego dnia pomoże uchronić organizm przed jesiennym przeziębieniem oraz zapaleniem górnych dróg oddechowych. W przypadku gdy infekcja mimo wszystko rozwinie się w organizmie, czystek pomoże zwalczyć jej pierwsze objawy.

Wśród wielu prozdrowotnych właściwości czystka coraz częściej wymienia się również to, iż roślina ta może być skuteczną bronią w walce z boreliozą. Również mężczyźni posiadający problemy z przerostem prostaty powinni włączyć napar z czystka do swojej codziennej diety. Ponadto napar ten pomaga również w zachowaniu higieny jamy ustnej oraz w walce z zakażeniami skóry.

W jaki sposób parzyć czystek?

Czystek można spożywać przynajmniej na dwa sposoby. Z suszonych liści można przygotować herbatę lub napar. Żeby zaparzyć herbatę należy świeżo przegotowaną wodą zalać łyżeczkę ziół i pozostawić pod przykryciem przynajmniej na pięć minut. Alternatywą dla herbaty jest napar – wówczas do litra wody należy włożyć garść ziół. a następnie całość zagotować na niewielkim ogniu.

Należy jednak pamiętać o tym, że napar z czystka powinien być jedynie suplementem diety i w razie poważnej choroby nie może stanowić jedynego źródła leczenia – konieczna w takim przypadku jest wizyta u lekarza specjalisty. Z pewnością jednak warto sięgnąć po czystek chociażby po to, aby wzmocnić organizm oraz oczyścić go ze zbędnych toksyn i metali ciężkich. Warto pamiętać o tym, że aby herbata przygotowywana z czystka przyniosła spodziewane rezultaty, to koniecznie trzeba pić ją regularnie!

Przeczytaj na blogu – czystek jak pić ?